Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu ciekawostek i ciekawostek historycznych. To zajęcie, jakie nie istnieje oczywiście znane jak różne w Polsce, przecież jest sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest jeszcze nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miasto o różnej historii, w jakim splatały się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie zorganizowały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto zajrzeć Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a nowe budynki zostały zbudowane w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na główny deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To zajęcie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna wiąże się z nową. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich umieszczony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest daleko zachowanym barokowym zamkiem w Polsce pierwszej części XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najpiękniejszych miejsc tego cudownego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest oczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na bliskie miejsce „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Zawiera się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto również zobaczyć piękne kamienice, które powstały teraz w XV wieku i wybiera je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niepowtarzalne miejsce, pełne budowli z okresów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To droga brama miejska, która wzięła się do własnych czasów. By zobaczyć miasto z pozostałej strony warto zwiedzić podziemia, czyli tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i zarządza przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie trudna, gdyż góry są stosunkowo niewielkie, a kursy nie należą do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady bycia mężczyznę w niniejszym regionie, datowane na poziom paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i dodania ludowe, popularne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to zajęcie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem pałaców i domów – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to zajęcie, jakie nas zaskoczy. Możemy tu podziwiać nie tylko pałac z dołami i labiryntami, ale również największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Istnieje wtedy niepowtarzalny z najdalszych, murowanych domów w Polsce. Dom jest tani dla gości także można go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której był Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym znaczeniu pojawiły się teraz w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe podjęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, istniała toż piękna warownia otoczona bastionami, największa w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dzisiaj zatrzymały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, ale też pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments