Jak wkładać w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak inwestować w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zabukowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw poprzez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze oraz jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim bardzo możesz przeczytać w obecnym tekście), a dodatkowo o wielkich, kontrolowanych także przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco również wyjątkowych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne stanowili i dalej są najwięksi gracze na rynku czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy przenosili się spośród tego rynku oraz ich Standard Oil, jakie stało wydane na niższe firmy, wśród jakich stanowi więcej Exxon i Chevron).

Jak inwestować w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy ostatnie światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (przecież ich wzrost został zatrzymany z drugich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, albo w nowym etapie Azerbejdżan także znacznie nowych. Istnienie tak ważnych graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać i inwestorzy indywidualni. Tak nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, ale mogą zarabiać oczekując na współczesnym zbytu za pomocą innego sposobie instrumentów finansowych.

Łatwo nie jest dodatkowe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak chociaż w przypadku złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w kontakcie do indywidualnej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trzymać. Ceny ropy naftowej w szczytowym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, lub trochę więcej dolara za litr paliwa. To znaczy, iż w przypadku wzrostu wartości paliwa (na historycznym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za jakiś posiadany litr paliwa, lub w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu i ofert kupna i sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak niewielkich częściach). To pokazuje, że wkładanie w konkretną ropę naftową z artykułu widzenia inwestora innego jest ciężkie, a nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, więc również oczywiście inwestycja taka byłaby wyłącznie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z pomocą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i modele ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to plan ze względu na ciężar. Dzieli się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wybierana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową daje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o zawartości siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o zawartości siarki ponad pół procenta.

Ze względu na zawartość parafiny daje się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, a trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na zawartość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie wydobywa się setki gatunków ropy naftowej o najnowszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najpopularniejsze na targach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana także jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i zawartości siarki na okresie 0,24% – stanowi wówczas ropa bardzo cennej jakości, z jakiej pozyskuje się najznaczniejszą suma benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która wtłaczana jest do własnych rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje wówczas ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z zmian średnią ważoną cen ropy sprzedawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkiem spośród najczęstszych systemów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich bardzo możesz przeczytać tutaj), których cenę śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Znacznie długą zaletą inwestowania w ETF-y z ekspozycją na rynek ropy naftowej jest praktycznie nieograniczona płynność, bo są one notowane na najgłębszych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zyskać z dźwigni finansowej, co kupi na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje okazja korzystania wyłącznie na wzrostach (chyba, iż będziemy doskonalić swoją rolę ze częstych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to ale będzie chcieć większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są otwarte na Giełdzie Papierów Drogich w Warszawie (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y wytwarzane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Ważna zawsze wziąć spośród tego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo własnych domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy dostęp do jakiegoś z najkonkretniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można i wykorzystać kontrakty terminowe i możliwości na czarne złoto. Że stanowi wówczas drugi instrument, którego nie zlokalizujemy na Giełdzie Papierów Drogich w Warszawie, nawet bardzo wymagali je znaleźć. Na wesele giełda toż nie tylko Warszawa (aż chciałoby się rzec, że przede całym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można nabyć na różnych giełdach, również za pośrednictwem własnych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z ekspozycją na ropę naftową
W ropę naftową (lub lub w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w czarne złoto. Aby kupić dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wpływających na polskim rynku, ale można je uzyskać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy jednak mieć, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a także stawiają one przed inwestorem o dużo większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jedynym rodzajem inwestowania w ropę naftową są bardzo łatwe i niezwykle dobre w postępowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich bardzo możesz przeczytać w artykule poświęconym CFD), których ceną ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Pewno stanowi wówczas najprzyjemniejsza, najsilniejsza i niepowtarzalna z najdostępniejszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są jeszcze bardzo delikatne wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na polskim rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością jak w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto natomiast pamiętać na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zamówień są bardzo zróżnicowane, i w kontakcie spośród obecnym przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (bardzo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest świetnym sprzętem do czystej grze w niewielkim czy średnim terminie, tylko z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz bardzo podkręcane normy naturalne i jeszcze to wyższe progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszelkiego innego, co podgrzewa atmosferę i czym oddychamy w ogromniejszych miastach), a i postęp na rynku samochodów elektrycznych zaś (w mojej opinii) zbliżająca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż ludzie denerwowali się, że ropa się zrobi także będzie fakt, a teraz objawia się, że ropa nic się nie kończy, lecz jej trwanie jak daleko. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to zapewne spekulacyjna przesada, to a kierunek ruchu jest właściwy spośród obecnym, co czeka ten sektor prawdopodobnie więcej w niniejszym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel niniejszego punktu, a dopiero początek Twojej sprawy z rynkami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale wiemy, gdy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najfajniejszy droga, aby sprawdzić zdobytą naukę w pracy.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments