Kalendarz rolniczy a fazy Księżyca. Jak Księżyc wpływa na rośliny?

Kalendarz rolniczy a fazy Księżyca. Jak Księżyc wpływa na rośliny?

Warto przeczytać

Choć niewiele osób – zwłaszcza tych niezwiązanych w żaden sposób z rolnictwem – zdaje sobie z tego sprawę, księżyc ma ogromny wpływ na wzrost roślin i ich ogólny rozwój. Kalendarz rolniczy jest więc świetnym dodatkiem, który pozwala ułożyć terminarz sadzenia oraz siania roślin tak, by zapewnić im jak najlepsze warunki. Jakie fazy księżyca wyróżniamy i czym się one charakteryzują? Jak wpływają na sadzenie poszczególnych roślin? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w niniejszym artykule.

Jakie są fazy księżyca?

Jednym z czynników mających niemały wpływ na losy roślin, są fazy księżyca. Kalendarz rolniczy uwzględnia je więc w wykonywaniu różnorodnych prac ogrodowych. Jak dokładnie wyglądają?

Nów – księżyc nie jest widoczny (trwa trzy dni, włączając w to dzień przed datą nowiu i po niej).

I kwadra – czas liczony od nowiu, czyli chwili niewidoczności księżyca, aż do oświetlenia jego połowy (księżyca przybywa).

II kwadra – czas liczony od oświetlenia połowy powierzchni księżyca, aż do pełni, czyli jego całkowitej widoczności (księżyca przybywa).

III kwadra – czas liczony od pełni, czyli całkowitej widoczności księżyca, do zakrycia połowy jego powierzchni (księżyca ubywa).

IV kwadra – czas liczony od widoczności połowy powierzchni Księżyca do nowiu, czyli jego całkowitej niewidoczności (księżyca ubywa).

Wpływ faz księżyca na prace ogrodnicze

Nów to dobra faza – z wyłączeniem jej pierwszego dnia – na rozpoczęcie sadzenia i siania. Na szczególną uwagę zasługują tutaj rośliny liściowe, takie jak koper, sałata czy szpinak. To również właściwa pora na wysiew kwiatów takich jak: nagietki, aksamitki, chabry, maki czy słoneczniki.

I kwadra jest nazywana fazą owocu. Jest to odpowiedni czas na sianie i sadzenie wielu roślin, przede wszystkim tych, które dają właśnie owoce. Faza ta w 2020 roku zaczynała się wraz z początkiem kwietnia i była ostatnim momentem na sianie papryk, pomidorów czy bakłażanów. W ostatni dzień I kwadry najlepiej będzie odpuścić sobie prace ogrodnicze.

II kwadra, wedle kalendarza rolniczego, jest fazą korzenia. Wówczas lepiej jest darować sobie różnego rodzaju prace ogrodnicze, zwłaszcza w jej początkowej części. Później jednak przychodzi czas na sianie warzyw korzeniowych, tj. rzodkiewki, cebuli, marchwi czy buraka ćwikłowego. Przy sprzyjającej pogodzie można pokusić się o sadzenie, przesadzanie i rozsadzanie bylin. To właściwa pora na sadzenie drzew i krzewów.

III kwadra, czyli faza uprawy, to czas, gdy księżyca zaczyna ubywać. Należy wówczas odpuścić sobie sianie i sadzenie, a skoncentrować się raczej na przycięciach krzewów i żywopłotów. Można również skupić się na przekopywaniu, spulchnianiu i nawożeniu ziemi. Warto także podjąć walkę z chwastami i różnymi szkodnikami.

W IV kwadrze warto pokusić się o zbiory owoców i warzyw, które mają być długo przechowywane. Również ścięte kwiaty zachowają swoją żywotność na dłużej, gdy zostały zebrane w czasie ubywania księżyca.

Jak widać, kalendarze rolnicze są niezwykle pomocne. Stosując się do ich zasad, mamy szansę na wykorzystanie w pełni potencjału naszego ogrodu. Wybór kalendarzy rolniczych jest dziś duży; możemy więc wybrać taki, który najlepiej spełnia nasze oczekiwania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments