Pierwsze spacery z psem - jak często i jak długo spacerować

Pierwsze spacery z psem – jak często i jak długo spacerować

Warto przeczytać

Pierwszy spacer z psem to okazja, by zwierzę poznało okolicę, w której ma funkcjonować. Często wiąże się on jednak ze stresem czy nieprzygotowaniem psa i właściciela. Wyrywanie się zwierzęcia ze smyczy i zrzucanie obroży to częsty widok w parkach i lasach. Jak więc przygotować się do pierwszego wspólnego wyjścia, by było ono przyjemnością zarówno dla pupila jak i dla jego właściciela? Oto kilka wskazówek.

Pierwszy spacer z psem

Warto wiedzieć, że pierwszy spacer z pupilem, powinien odbyć się nie wcześniej niż po upływie dziesięciu dni od wykonania szczepienia odpornego. Przeprowadza się je zazwyczaj w dwunastym tygodniu życia psa. Jest to niezwykle istotne, ponieważ wcześniejsze wyjście z psem na spacer, może skutkować obniżeniem jego odporności na bakterie i pasożyty, z którymi może zetknąć się w trakcie wędrówki, np. wąchając odchody innych zwierząt. Ważne, aby stopniowo – powoli przyzwyczajać psa do spacerów. W ten sposób możemy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, jak wyrywanie się ze smyczy czy zrzucanie obroży. Pies będzie mniej zestresowany, gdy pozna zachowania, które są akceptowane przez jego opiekuna. Wskazane jest więc domowe przygotowywanie pupila do spacerów.

Spacery ze szczeniakiem

Kiedy pierwszy raz możemy wyjść ze szczeniakiem na spacer? Dopiero w ciągu dwóch tygodni po trzecim (ostatnim) szczepieniu na choroby zakaźne. Jest to najlepszy moment, by szczepionak mogła zadziałać najlepiej. Wówczas możemy spokojnie wyprowadzić szczeniaka na pierwszy wspólny spacer. Wcześniej zaleca się jednak stopniowe przyzwyczajanie psa do okolicy, w której ma funkcjonować. Szczeniaka możemy zabierać ze sobą na początku na rękach. Wycieczka na podwórko czy do sklepu to świetny pomysł. Piesek zorientuje się, że po ulicach jeżdżą samochody, szczekają inne psy, chodzą ludzie i nie jest tak cicho i spokojnie jak w domu. Dzięki temu, jak już będzie mógł samodzielnie spacerować po okolicy, nie przestraszy się tego całego, wielkiego świata.

Wyprawy z psem za miasto

Jeśli nasz pupil polubił już spacery, jest do nich przyzwyczajony, a dłuższe wycieczki sprawiają mu dużo frajdy, warto pomyśleć o wyprawie z psem np. za miasto, gdzie będzie miał szansę swobodnie pobiegać, pobawić się z innymi psami, poznać nową okolicę. Uwielbiasz jeździć rowerem i pragniesz, by towarzyszył ci twój pupil? Wózek rowerowy to świetna opcja na wspólne, dłuższe wyprawy. Przyczepy dla psów są łudząco podobne do tych dla dzieci. Różnią się jednak konstrukcją i materiałem, z którego zostały wykonane. Dzięki wielu opcjom z łatwością dopasujesz rozmiar wózka do gabarytów swojego czworonożnego przyjaciela. Jeśli zaś planujesz wyprawę samochodem, warto wyposażyć się w transportery dla psów, które ułatwią podróż zarówno psu, jak i jego właścicielowi.

Spacer z psem to uwielbiana przez właścicieli zwierząt aktywność. Wspólne spędzanie czasu, aktywność na świeżym powietrzu, możliwość spędzenia czasu z innymi zwierzętami – psie spacery mogą być atrakcją dla obydwu stron. Odpowiednio przygotuj psa do wyjścia i zadbaj o niezbędne wyposażenie, a spacery będą przyjemnością, zarówno dla ciebie, jak i twojego ukochanego pupila.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments